Hoppa till huvudinnehåll Hoppa till sökning Hoppa till huvudnavigering

CovallieroCool Vattenkylmask för hästar – Innovativ återhämtning genom naturlig avdunstning

Efter ett intensivt träningspass eller en lång ridtur är en målinriktad återhämtning av hästens ben avgörande för ditt djurs långsiktiga hälsa. Med CovallieroCool Vattenkylmask för hästar ger du din häst en välgörande svalka, speciellt utformad för att effektivt avlasta senor och leder efter ansträngning. Särskilt under varma sommardagar eller efter hög sportslig belastning är denna kylmask den perfekta lösningen för att förebygga värmeansamling och märkbart främja det allmänna välbefinnandet.

Användningen är hur enkel som helst, eftersom du bara behöver doppa masken kort i vatten och krama ur den, helt utan behov av krånglig infrysning. Tack vare den innovativa avdunstningskylningen avges en långvarig kyla, medan den anatomiskt utformade designen säkerställer en optimal passform vid ligament och leder. Systemet är dessutom särskilt vattensparande och möjliggör en jämn kyleffekt under en längre tid, vilket stöttar läkningsprocessen vid mindre skador eller överbelastning.

I stallets vardag imponerar materialet dessutom med sina hypoallergena och antibakteriella egenskaper, vilket garanterar en extra hög bärkomfort och bästa möjliga hygien. På så sätt hjälper du din häst till en snabb återhämtning på ett okomplicerat sätt och ser till att överhettning och stress för de känsliga benen hör till det förflutna. Det robusta utförandet i högkvalitativ polyester gör kylmasken till en hållbar följeslagare för både sport- och fritidshästar som förtjänar effektiv vård efter arbetet.

Översikt

  • Effektiv avdunstningskylning för återhämtning
  • Anatomisk passform för senor, ligament och leder
  • Hypoallergen och antibakteriell för maximal hygien
  • Ingen infrysning krävs för kylfunktionen
  • Vattensparande och enkel att hantera

Tekniska data

  • Material: 100 % polyester
  • Kylmetod: Avdunstningskylning

Leveransomfattning

1x par CovallieroCool Vattenkylmask för hästar

Frågor & svar

Hur förbereder jag kylmaskerna för användning?
Doppa maskerna i vatten i mellan 5 och upp till 30 minuter och krama sedan ur dem lätt.

Hur länge får min häst bära kylmaskerna?
Maskerna kan sitta på i maximalt 4 timmar åt gången.

Måste maskerna läggas i frysen?
Nej, ingen infrysning behövs eftersom kylningen sker helt genom avdunstning av det vatten som materialet tagit upp.

Vad bör jag tänka på vid användning?
Låt endast din häst bära maskerna under uppsikt.

Färg: svart
Egenskaper: Antibakteriell
Användningsområde: Leder + senor
Storlek: L
Djurart: Häst, Ponny
Material: Polyester
Data enligt tillverkare. Förbehåll för fel och ändringar.

0 från 0 omdömen

Genomsnittligt betyg på 0 av 5 stjärnor

Lämna gärna ett omdöme!

Dela din upplevelse av produkten med andra kunder.


Covalliero erbjuder dig högkvalitativa, beprövade hästsportprodukter för hästar och ryttare som imponerar med ett utmärkt pris-prestanda-förhållande. Varje kollektion kombinerar robusta material med modern design och hög bärkomfort. Oavsett om det är ridkläder, hästtillbehör eller skötselprodukter – det omfattande sortimentet lämnar inget övrigt att önska. Lita på de trendiga och funktionella föremålen från Covalliero och upplev hur de underlättar din vardag i stallet och på ridbanan.

Tillverkarinformation

Ansvarig person

Kerbl