BUSSE ridstövlar CALGARY, bruna/marinblå vattentäta, brown/navy 38 nn
1 205,00 kr
Endast 1 kvar i lager.
Tillgängligt, leveranstid: 3-5 dagar
- Vattentäta stövlar för alla väder
- Anatomiskt förformat neoprenskaft
- Halksäker vadförstärkning för sadelkontakt
- Sömlös fotdel med sporrstopp
- Löstagbar stötdämpande innersula
- Lätta att rengöra
BUSSE ridstövlar CALGARY – vattentät komfort i alla väder
De BUSSE ridstövlar CALGARY är funktionella, vattentäta stövlar i sportig tvåfärgad design, gjorda för ridning och stallarbete i regn och kyla. Det anatomiskt förformade skaftet i 5 mm neopren håller dina ben torra och varma hela dagen.
Den tätslutande avslutningen under knät hindrar hö och halm från att komma in i skaftet, medan neoprenets naturliga elasticitet ger en optimal vadpassform oavsett vad du bär under. Den tunna, halksäkra vadförstärkningen ger bättre kontakt med sadeln, och sidodragkedjan med reflexkant gör det lättare att ta på stövlarna och ökar synligheten i skymningen. Den sömlösa fotdelen med sporrstopp, i robust naturgummi, är olje- och ammoniakresistent – perfekt för daglig användning i stallet.
Översikt:
- Vattentäta och funktionella – lämpliga för ridning i regn och kyla
- Anatomiskt förformat skaft för optimal vadpassform
- Håller hö och halm ute ur skaftet
- God sadelkontakt tack vare halksäker vadförstärkning
- Säkert fotfäste i stigbygeln tack vare profilsula med stålinlägg
- Minskar fottrötthet även under långa dagar i stallet
- Lätt att rengöra och underhålla
Tekniska data:
- Skaft: 5 mm vattentätt neopren
- Vadförstärkning: halksäkert material
- Fotdel: robust naturgummi med sporrstopp, olje- och ammoniakresistent
- Foder: neopren
- Innersula: tjock, stötdämpande, ergonomiskt formad och löstagbar
- Ytterssula: profilsula med stålinlägg och halkstopp
- Dragkedja: sido, invändigt fodrad, reflexkant utvändigt
- Storleksinfo: korta skafthöjder (kort/normal, kort/vid) är ca 2 cm kortare än normalstorlekar
Leveransomfattning:
1x BUSSE ridstövlar CALGARY, bruna/marinblå
Vanliga frågor:
Är CALGARY-stövlarna verkligen vattentäta?
Ja, skaftet i 5 mm neopren och den sömlösa gummifotdelen är helt vattentäta, perfekta för fukt och svåra markförhållanden.
Vilka skafthöjder finns tillgängliga?
Det finns normal/normal, normal/vid, kort/normal och kort/vid; de korta varianterna är cirka 2 cm kortare.
Hur rengör jag stövlarna?
De går enkelt att spola av med vatten, vilket gör dem mycket lättskötta.
Upptäck hästsportprodukterna från BUSSE, som är speciellt utvecklade för sofistikerade krav. Du hittar högkvalitativa ridstövlar med optimalt stöd och hög komfort, anatomiskt formade sadlar för utmärkt passform och tryckfördelning, andningsbara och vattenavvisande hästtäcken för varje säsong samt slitstarka och mångsidiga knutgrimmor. Med BUSSE väljer du kvalitet, komfort och funktionalitet, vilket är avgörande inom ridsport.
Tillverkarinformation
Ansvarig person
