Heiniger XCELL Fårklippare 2-hastighet, 2 batterier
10 814,76 kr
Tillgängligt, leveranstid: 3-5 dagar
- Två hastighetslägen för flexibelt arbete
- Två batterier för nästan kontinuerlig klippning
- Upp till 60 minuters drifttid per batteri
- Kraftfull direktdrift för effektiv klippning
- Lätt, ergonomisk soft-touch-design
Heiniger XCELL Fårklippningsmaskin 2-Speed, 2 Batterier – Effektiv klippning av får
Heiniger XCELL fårklippningsmaskin har utvecklats speciellt för klippning av får och underlättar ditt arbete avsevärt. Tack vare de två hastighetsinställningarna har du full kontroll för att optimalt anpassa dig till olika ulltyper och dina fårs individuella behov. Med en drifttid på upp till 60 minuter per batteri och två batterier ingår kan du klippa nästan utan avbrott. Den kraftfulla direktdriften säkerställer maximal effektivitet och rena klippresultat.
Förutom sin starka prestanda övertygar XCELL också med hög användarkomfort. Den lätta, ergonomiska och greppvänliga designen med soft-touch-yta ligger bekvämt i handen och minskar trötthet – idealiskt för längre klipparbeten på får. Med två batterier är du alltid redo för användning, och den korta laddningstiden på upp till 60 minuter säkerställer att du snabbt kan fortsätta arbeta.
Översikt:
- Speciell fårklippningsmaskin med två hastighetsinställningar
- Två batterier för nästan kontinuerlig klippning, vardera upp till 60 minuters drifttid
- Lätt, ergonomisk konstruktion för bekvämt arbete
- Lågt vibrations- och ljudnivå för avslappnad klippning
- Robust konstruktion för daglig användning på gården
Tekniska specifikationer:
- Hastighetsinställningar: 2
- Batterier ingår: 2
- Batteritid: Upp till 60 minuter vardera
- Dubbelslag per minut: 2500 / 2800
- Batteri: 14,4 Volt Litiumjon, 5000 mAh
- Längd: 345 mm
- Vikt: 1334 g
- Laddningstid: Upp till 60 minuter
Leveransomfattning:
1x Heiniger XCELL fårklippningsmaskin 2-Speed
2x Li-jon-batteri 14,4V/5000 mAh
1x Heiniger klippskär Edge/Ovina Premium LG2 (Överskär Edge: 4,4 mm tjockt, 4 tänder; Underskär Ovina Premium: 77 mm brett, 13 tänder)
Frågor & Svar:
Hur länge kan jag använda fårklippningsmaskinen utan avbrott?
Varje batteri räcker upp till 60 minuter – med det andra batteriet som ingår kan du fortsätta direkt.
Hur lång tid tar det tills batterierna är fulladdade?
Batterierna är fullt redo för användning igen på upp till 60 minuter.
Vilka djur passar XCELL för?
Maskinen är utformad för klippning av får och fungerar även på kameldjur.
| Tillverkargaranti: | 2 år |
|---|---|
| Djurart: | Får |
Upplev perfektionen och precisionen hos Heiniger-klippmaskinerna, som gör det enkelt och trevligt att klippa dina djur. Heiniger har stått för högkvalitativa djurklippningsprodukter "Made in Switzerland" i tre generationer och är världsmarknadsledare inom fårklippning. De moderna klippbladen med polerade ytor och optimerad tandform säkerställer rena snitt, medan stabila yttre tänder ger skydd mot brott. De ergonomiska klipparna är idealiska för fullständig och detaljerad klippning av hästar, med alternativ för modeller med sladd och batteri. Upptäck Schweizisk kvalitet och innovation hos Agrarzone och gör klippning av dina hästar till en exakt och enkel uppgift.
Tillverkarinformation
Ansvarig person
