ELT Maja Glam Curved High Waist Helgrip Ridbyxor, Dam, svart D34
1 102,30 kr
Endast 1 kvar i lager.
Tillgängligt, leveranstid: 3-5 dagar
- Säkert fäste i sadeln tack vare silikonhelgrepp med olika gripzoner
- Hög bärkomfort tack vare andningsaktivt material i två lager
- Enkel rengöring tack vare smuts- och vattenavvisande yta
- Formande passform genom kompressionseffekt
- Praktisk mobilficka och dolda dragkedjefickor
- Elegant design med satinrand och E·L·T-tagg
ELT Maja Glam Curved High Waist – helgrip för perfekt sittning
ELT Maja Glam Curved High Waist är ridbyxor med helgrip för dig som vill ha säkert grepp i sadeln och samtidigt en snygg design. Det silikonbaserade helgreppet med olika gripzoner ger dig stabilt fäste, medan materialet i två lager ger hög bärkomfort i alla ridgrenar.
I stallet och på tävlingsbanan gör de genomtänkta detaljerna skillnad: den smuts- och vattenavvisande ytan gör rengöringen enkel efter ridturen, medan den mjuka insidan känns bekväm mot huden. Praktiska fickor, som dolda dragkedjefickor fram och en mobilficka, håller allt i ordning, och den elastiska benavslutningen ger fri rörlighet.
Översikt:
- Silikonbaserat helgrepp med olika gripzoner för säkert fäste
- Material i två lager: mycket elastiskt, formstabilt, andningsaktivt
- Smuts- och vattenavvisande yta, enkel att rengöra
- Formande passform tack vare bi-elastiskt material med kompressionseffekt
- Elastisk benavslutning för full rörelsefrihet
- Mobilficka och dolda dragkedjefickor fram
- Passar alla ridgrenar
Tekniska data:
- Ytmaterial: 77% polyamid, 23% elastan
- Innermaterial: 92% polyester, 8% elastan
- Midjeband med satinrand
- Dekorativ E·L·T-text på vänster lår
- Kvalitativ E·L·T-metalltagg
- Dekorativa passpoalfickor baktill
- Färg: svart
Leveransomfattning:
1x ELT Maja Glam Curved High Waist ridbyxor
Frågor och svar:
Vilket material är byxorna gjorda av?
De är gjorda av ett material i två lager: 77% polyamid och 23% elastan utsidan, 92% polyester och 8% elastan insidan.
Passar byxorna för tävling?
Ja, tack vare silikongreppet och den eleganta designen med satinrand passar de både för vardagsridning och tävling.
Vilka fickor har byxorna?
Dolda dragkedjefickor fram, en mobilficka samt dekorativa passpoalfickor baktill.
| Färg: | svart |
|---|
YouTube
ELT erbjuder dig högkvalitativa ridkläder och utrustning som imponerar med sitt utmärkta pris-prestanda-förhållande. Oavsett om det gäller ridbyxor, hjälmar, ridstövlar eller jackor – ELT kombinerar funktionalitet med modern design och slitstarka material. Säkerhet är alltid högsta prioritet. Med ELT är du väl rustad i stallet och på turneringsplanen. I sortimentet finns även passande tillbehör till din häst. Hitta den perfekta utrustningen för ditt ridäventyr med ELT på Agrarzone.
Tillverkarinformation
Ansvarig person
