Hoppa till huvudinnehåll Hoppa till sökning Hoppa till huvudnavigering

ELT Hella High Waist ridbyxor med silikon – säkert grepp i sadeln

De ELT Hella High Waist ridbyxorna kombinerar en klassisk passform med en modern silikonhelsits. De är ett bra val för dig som vill ha pålitligt grepp i sadeln utan att kompromissa med komforten. Den höga midjan ligger tätt mot kroppen och sitter kvar även vid intensiv rörelse.

Det bi-elastiska tyget är andningsaktivt och vattenavvisande, vilket gör byxorna till en pålitlig följeslagare vid träning, utflykter och tävling i alla väder. Skärplöpor, två insticksfickor fram med dekorativa nitar och dragkedjefickor bak ger praktiskt förvaringsutrymme, medan mobilfickan med dragkedja håller telefonen säkert på plats. Den elastiska benavslutningen kompletterar passformen och förhindrar att byxorna glider upp under ridning.

Översikt:

  • Silikonhelsits för säkert grepp i sadeln
  • Hög midja och elastisk benavslutning för perfekt passform
  • Andningsaktivt och vattenavvisande material för alla väder
  • Bi-elastiskt tyg för fri rörlighet
  • Dragkedjefickor fram och bak samt mobilficka
  • Skärplöpor för individuell anpassning

Tekniska data:

  • Material: 93% polyamid, 7% elastan
  • Färg: svart, vit, asfalt, kastanjebrun, nattblå eller beige (beroende på variant)
  • Högkvalitativ E·L·T-metallbricka
  • Silikonhelsits vid säte och innerben

Leveransomfattning:

1x ELT Hella High Waist ridbyxor med silikon

Frågor & svar:

För vilket ändamål passar byxorna?
De passar både för daglig träning och tävling.

Är byxorna vattenavvisande?
Ja, materialet är vattenavvisande och andningsaktivt.

Vilka fickor har byxorna?
Mobilficka med dragkedja, insticksfickor fram med nitar och dragkedjefickor bak.

Färg: vit
Data enligt tillverkare. Förbehåll för fel och ändringar.

0 från 0 omdömen

Genomsnittligt betyg på 0 av 5 stjärnor

Lämna gärna ett omdöme!

Dela din upplevelse av produkten med andra kunder.


YouTube

ELT erbjuder dig högkvalitativa ridkläder och utrustning som imponerar med sitt utmärkta pris-prestanda-förhållande. Oavsett om det gäller ridbyxor, hjälmar, ridstövlar eller jackor – ELT kombinerar funktionalitet med modern design och slitstarka material. Säkerhet är alltid högsta prioritet. Med ELT är du väl rustad i stallet och på turneringsplanen. I sortimentet finns även passande tillbehör till din häst. Hitta den perfekta utrustningen för ditt ridäventyr med ELT på Agrarzone.

Tillverkarinformation

Ansvarig person

waldhausen