uvex Ridhandskar sportstyle, stretch & pekskärmskompatibla, 6,5
364,05 kr
Endast 1 kvar i lager.
Tillgängligt, leveranstid: 3-5 dagar
- Mycket elastiska och greppvänliga
- Pekskärmskompatibla
- Maskintvättbara upp till 30 grader
- Kardborrestängning för justerbar vidd
- Förstärkt tygelgrepp
uvex Ridhandskar sportstyle: Pålitligt grepp för vardagsridning
De uvex ridhandskar sportstyle är gjorda för daglig användning i stallet och i sadeln. Mycket elastiska, greppvänliga och samtidigt mjuka och andningsbara – du får en säker tygelkänsla med maximal bekvämlighet. Den klassiska, rena designen passar till alla ridkläder, både på träning och tävling.
Tack vare 2D Stretch med insydda resårband töjer sig handskarna i två riktningar och anpassar sig efter handens form. En kardborrestängning vid handleden går snabbt att stänga och justera i vidd, så att inga veck stör greppet om tyglarna. Speciella förstärkningar vid tygelgreppet ger hög slitstyrka, medan det öppenporiga materialet vid fingertopparna gör handskarna pekskärmskompatibla. Vid behov maskintvättar du handskarna i upp till 30 grader.
Översikt:
- Mycket elastiska, greppvänliga, mjuka och andningsbara för maximal komfort
- 2D Stretch med insydda resårband för töjbarhet i två riktningar
- Pekskärmskompatibla tack vare öppenporigt material vid fingertopparna
- Kardborrestängning för individuell vidd
- Förstärkt tygelgrepp för lång livslängd
- Maskintvättbara upp till 30 grader
Tekniska data:
- Vikt: ca 81 g
- Ovanmaterial: 60 % polyuretan, 40 % polyamid
- Innerhand: 60 % polyuretan, 40 % polyester
- Stängning: kardborre vid handleden
- Maskintvättbar upp till 30 grader
Leveransomfattning:
1x uvex ridhandskar sportstyle (par)
Vanliga frågor:
Är dessa handskar pekskärmskompatibla?
Ja, det öppenporiga materialet vid fingertopparna gör att du kan använda din mobil utan att ta av handskarna.
Kan jag maskintvätta handskarna?
Ja, de är maskintvättbara upp till 30 grader och behåller sin form efter flera tvättar.
| Färg: | svart |
|---|
Med uvex är du väl skyddad - upptäck ridhjälmar och ridhandskar tillverkade i Tyskland som garanterar maximal komfort och säkerhet. Uvex, känt för skyddsprodukter sedan 1930-talet, har tillfört sin expertis till ridsport sedan 2009. Produkterna utvecklas och tillverkas i Tyskland och Europa för att säkerställa högsta kvalitet. Innovativa teknologier som hardshell, inmould och uvex IAS 3D erbjuder maximalt skydd, perfekt passform och utmärkt ventilation. Dra nytta av årtionden av erfarenhet och säkerhet på högsta nivå med uvex.
Tillverkarinformation
Ansvarig person
