Hoppa till huvudinnehåll Hoppa till sökning Hoppa till huvudnavigering

BUSSE Damasker ACTIVE-PRO – tillförlitligt benskydd för din häst

Med BUSSE Damasker ACTIVE-PRO skyddas hästens ben under träning, utridning och det dagliga stallarbetet. Det slitstarka materialet av syntetgummi håller för regelbunden användning och är ett praktiskt val för alla som vill ha pålitligt benskydd utan komplicerad skötsel. Damaskerna anpassar sig bra till benets form, oavsett om det gäller en ung häst eller en erfaren tävlingspartner.

På insidan ger en fast, anatomiskt formad PVC-insats tillförlitligt skydd mot stötar och slag. Den dubbla kardborreknäppningen med elastisk insats ger säkert fäste under hela passet utan att begränsa benets rörelse. Efter användning är damaskerna enkla att rengöra i tvättmaskin och snabbt redo igen för nästa utridning eller träningspass på banan.

Översikt:

  • Stabilt skydd mot slag och skador på senor och kotled
  • Anatomiskt formad PVC-insats anpassar sig väl till benets form
  • Säkert fäste tack vare dubbel kardborreknäppning med elastisk insats under rörelse
  • Enkel rengöring tack vare maskintvätt sparar tid i stallet
  • Flexibel användning på fram- och bakben
  • Slitstarkt material för daglig träning och tävling

Tekniska data:

  • Material: syntetgummi
  • Insida: fast, anatomiskt formad PVC-insats
  • Knäppning: dubbel kardborreknäppning med elastisk insats
  • Skötsel: maskintvättbar
  • Användning: fram- och bakben (välj vanligtvis en storlek större för bakbenen)
  • Storlekar: S, M, L, XL
  • Färger: vit, svart

Leveransomfattning:

2x BUSSE Damasker ACTIVE-PRO (1 par)
2x Kardborre-elastikinsats (redan monterad)

Frågor & Svar:

Vilken storlek behöver jag till bakbenen?
Vanligtvis väljer du en storlek större till bakbenen eftersom benformen där ofta är kraftigare.

Kan jag tvätta damaskerna i tvättmaskin?
Ja, ACTIVE-PRO-damaskerna är maskintvättbara och därför särskilt lättskötta.

Passar damaskerna för både fram- och bakben?
Ja, de är utformade för båda benparen – se bara till att välja rätt storlek för varje ben.

Färg: vit
Data enligt tillverkare. Förbehåll för fel och ändringar.

0 från 0 omdömen

Genomsnittligt betyg på 0 av 5 stjärnor

Lämna gärna ett omdöme!

Dela din upplevelse av produkten med andra kunder.


Varning/säkerhetsinformation

Varning/säkerhetsinstruktioner för damasker med (konstgjort) pälsfoder

Damasker ger skydd för hästens ben under träning. Vid användning av pälsdamasker bör man ta hänsyn till utetemperaturen för att minimera risken för att hästens ben överhettas. Det är viktigt att bara ta på sig damaskerna strax innan träningspassets start och att ta av dem igen direkt efter avslutad träning. Detta förhindrar onödig värmeuppbyggnad. Kontrollera regelbundet temperaturen på hästens ben under och efter användning av stövlarna och kyl dem vid behov för att undvika överhettning.

Upptäck hästsportprodukterna från BUSSE, som är speciellt utvecklade för sofistikerade krav. Du hittar högkvalitativa ridstövlar med optimalt stöd och hög komfort, anatomiskt formade sadlar för utmärkt passform och tryckfördelning, andningsbara och vattenavvisande hästtäcken för varje säsong samt slitstarka och mångsidiga knutgrimmor. Med BUSSE väljer du kvalitet, komfort och funktionalitet, vilket är avgörande inom ridsport.

Tillverkarinformation

Ansvarig person

Busse Reisport